4 základné typy zimnej záhrady – ktorý najviac vyhovuje vám?

Zimna zahrada je sucast domu

Vedeli ste, že zimná záhrada môže plniť rôznorodé účely? Nemusí ísť iba o miesto na predĺženie sezóny, ale môžete si takto vybudovať nový plnohodnotný interiér. Prípadne skleník, energetický nárazník či miestnosť na koníčky. Zimná záhrada je omnoho flexibilnejšia, než si mnoho ľudí myslí.  

Radi by sme vám predstavili štyri jej základné typy a potenciálne vám tak pomohli pri výbere.

Nárazníkový energetický typ zimnej záhrady

Ako už názov napovedá, tento typ funguje ako klimatický nárazník pre vonkajšie prostredie. V praxi to znamená, že prvý „čelí“ zmenám teploty v exteriéri a zvyšok interiéru či domácnosti ich tak znáša lepšie. Tento typ nie je celoročne obývateľný. 

V lete pohlcuje časť priameho slnečného žiarenia. To znamená, že zvyšok domu či bytu (ak je zimná záhrada na balkóne v bytovke) absorbuje iba zvyšok tepla a nadmerne sa neprehrieva. V zime, naopak, chráni obývaný interiér pred mrazmi. Zároveň bráni únikom tepla z kúrenia, to sa tak koncentruje v miestnostiach, ktoré sú aktívne využívané a trávi sa v nich čas. 

Takúto zimnú záhradu od firmy TECHCON s.r.o., ako sme už uviedli, nevyužívame celoročne. Slúži ako ideálna oddychová miestnosť, aj na predĺženie sezóny, avšak počas tuhej zimy nebýva aktívne obývaná. To isté platí aj čase najväčších horúčav uprostred leta. 

Je dôležité, aby počas celého roka bola primerane vetraná, najmä kvôli kumulácii vlhkosti. Tá môže mať za následok kondenzáciu na skle, či dokonca vznik plesní na stenách.

Nevykurovaná zimná záhrada

Tento typ je mimoriadne podobný nárazníkovej zimnej záhrade. Má podobné využitie aj dispozície, akurát s tým rozdielom, že nemá primárne energetický úžitok, ale skôr úžitkový. 

Z takejto zimnej záhrady môžete urobiť miestnosť na oddych a posedenie s rodinou či priateľmi. Dá sa tu venovať koníčkom – napríklad maľovaniu či cvičeniu. Okrem toho môže takáto zimná záhrada plniť estetickú funkciu, napríklad umiestnením vhodných druhov rastlín.

Keďže je však nevykurovaná, nie je možné ju obývať celý rok. Viac než adekvátne však dokáže predĺžiť sezónu. Často ide napríklad o zimné záhrady na terase.

Vykurovaná zimná záhrada

Jedná sa v podstate o plnohodnotný interiér. S integráciou kúrenia idú ruka v ruke aj vyššie prevádzkové náklady, odmenou je však de facto nová miestnosť pri dome či byte.

Tú môžete využiť ako hosťovskú izbu, druhú spálňu a podobne. Okrem toho nájde takáto zimná záhrada množstvo iných uplatnení. Keďže má potenciál byť celoročne obývateľnou, môžete si z nej urobiť pracovňu, telocvičňu, miestnosť na meditáciu – skrátka čokoľvek, čo vám len napadne.

Vykurovaná zimná záhrada – skleník

Už podľa názvu je jasné, že primárnym obyvateľom takejto zimnej záhrady budú rastliny. Miestnosť je vykurovaná, je v nej potrebné udržiavať konštantnú teplotu. Rovnako ako pri predošlom type, aj tu to znamená o čosi vyššie prevádzkové náklady.

Kúrenie je však z dôvodu osadenia prevažne teplomilnými rastlinami, ktoré by ináč výkyvy počasia a zmeny teplôt neprežili. Existuje však aj modernejší variant takejto zimnej záhrady. Do nej sa umiestňuje bazén, ktorý je vďaka kúreniu možné využívať po celý rok.

Aj v takejto miestnosti je kvôli zvýšenej vlhkosti nevyhnutné dbať na vetranie. To možno zabezpečiť využitím strešných okien, prípadne posuvných dverí. Prúdenie vzduchu je dôležité po celý rok, aby sa zabránilo vzniku plesní. 

Na to, aký typ zimnej záhrady vám bude vyhovovať najviac, je ideálne myslieť už predtým, než si ju necháte zhotoviť. Je totiž potrebné si uvedomiť, že nemá len estetickú hodnotu, ale aj praktické využitie. Ktorý typ sa najviac pozdáva vám?

Zdielať
Tags:

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *