5 otázok a odpovedí o zimných záhradách

Podľa spôsobu realizácie a predstáv majiteľa domu môže mať zimná záhrada rôzne funkcie. Môžete si na nej o čosi predĺžiť sezónu, alebo z nej urobíte plnohodnotnú izbu, využívanú počas celého roka. Jedna vec je však istá – cena nehnuteľnosti s touto prístavbou stúpa, rovnako ako aj estetický pôžitok z kvalitne odvedenej práce.
Prinášame vám 5 otázok a odpovedí, ktoré vám pomôžu rozhodnúť sa, či si zimnú záhradu necháte postaviť tiež.
Potrebujem zimnú záhradu?
Otázka, na ktorú neexistuje univerzálne platná odpoveď. Ako sme však uviedli už v úvode, cena nehnuteľnosti s jej prístavbou stúpa. Nehovoriac o uznanlivých pohľadoch susedov, keď vám k domu pribudne napríklad krásna murovaná zimná záhrada.
Ak máte dostatočne veľký pozemok, vaša voľba je o čosi jednoduchšia. Prístavbou zimnej záhrady totiž zvýšite jeho využiteľnosť, nakoľko sama o sebe je multifunkčná – viac o tom v ďalšom bode.
Váš rodinný dom sa určite zaobíde aj bez nej, ale ak chcete zvýšiť jeho hodnotu, zveľadiť svoj pozemok, dopriať si praktický komfort a punc elegancie, jej realizáciu určite neoľutujete.
Ako využijem zimnú záhradu?
Taká zimná záhrada od firmy TECHCON s.r.o. môže plniť rôzne účely. Veľa závisí od toho, ako je prístavba realizovaná. Rozlišujeme totiž dva druhy zimných záhrad:
- teplá záhrada – plní funkciu plnohodnotného interiéru, akoby vám k domu pribudla ďalšia izba, ale s prekrásnym výhľadom do okolia. V tomto prípade z nej môžete urobiť pracovňu, hosťovskú izbu, osobnú telocvičňu, čo už vám len skrsne v mysli.
- pravá zimná záhrada – slúži predovšetkým na predĺženie sezóny, avšak nie na dlhodobý pobyt v zimných mesiacoch. Predstavuje ideálne miesto na relax a komfort, kde si môžete užívať okolie bez priameho vplyvu poveternostných podmienok.
Aké materiály sa používajú?
Zimné záhrady sú niekedy veľmi podobné preskleným terasám, spoločné majú práve hojné využitie skla. Okolie totiž chcete patrične obdivovať.
Čo sa však týka hlavných konštrukčných materiálov, rozlišujeme dva druhy zimných záhrad:
- murovaná zimná záhrada
- zimná záhrada z dreva
Obe majú svoje prednosti a zvyčajne architektonicky nadväzujú na dispozície a materiály použité pri stavbe rodinného domu. Samozrejme, existujú aj rôzne kombinácie týchto variantov, prípadne doplnené ešte o iné materiály, ale gro zvyčajne pozostáva z jedného z nich.
Je vetranie zimnej záhrady dôležité?
Nepochybne áno. Predovšetkým v letných mesiacoch, kedy teplé slnečné lúče môžu zo zimnej záhrady spraviť zážitok podobný skleníku. Tu je vhodné myslieť aj na tienenie zimnej záhrady.
Odvetrávanie je možné realizovať rôznymi spôsobmi, najčastejšie je to použitím posuvných dverí či okien, alebo ich výklopných variantov. Populárnym riešením sú tiež strešné otvory – s mechanickým otváraním aj elektronickým.
K dispozícii sa tiež núkajú pokročilejšie spôsoby vetrania – napríklad vetracie mriežky, vetracie klapky, kombinácie nasávacích a vetracích otvorov a podobne.
Ako sa starať o zimnú záhradu?
Jeden zo spôsobov je opísaný v predošlej otázke, resp. odpovedi na ňu. Zimnú záhradu pravidelne vetrajte. Je to dôležité nielen kvôli prívodu čerstvého vzduchu, ale aj kvôli regulácii teploty a vlhkosti, najmä ak v nej máte interiérovú zeleň a trávite v nej čas.
Okrem toho si zimná záhrada vyžaduje klasickú údržbu a čistenie, akú robíte na zvyšných častiach domu. Sklá pravidelne umývajte, rovnako tiež podlahy. Ak máte v zimnej záhrade rastliny, udržujte vlhkosť zhruba na hodnote 60% (merajte vlhkomerom).
Zimná záhrada poteší nielen vaše oko, ale poskytuje vám tiež ideálny priestor na relax a komfort. Prípadne prácu v obklopení prírody, avšak s patričným súkromím. A práve to je na tom najlepšie – jej primárne využitie si určíte sami.