Aké rastliny si vybrať do svojej zimnej záhrady?

Sadenie kvetov do zimnej zahrady

Predstava malého botanického raja vo vlastnej zimnej záhrade je príjemná. Tráviť čas v obklopení rastlín je ideálnym relaxom pre mnohých z nás. A práve zimná záhrada je na tento účel akoby stvorená, keďže nám dokáže perfektne predĺžiť sezónu. Je však potrebné myslieť na to, že nie všetky rastliny sa do nej hodia. Veľa závisí aj od toho, aký typ zimnej záhrady máme.

Spísali sme pre vás malého sprievodcu výberom rastlín.

Do akej zimnej záhrady umiestniť rastliny?

Na úvod si však opíšme zimnú záhradu, v ktorej sa rastlinám bude dariť. Flóra totiž má svoje požiadavky a bez ich splnenia nám nerozkvitne nič. Určite teda dbajte na to, aby ste v zimnej záhrade od firmy TECHCON s.r.o. mali postarané o:

  • cirkuláciu vzduchu – tá je dôležitá predovšetkým v letných mesiacoch. Prívod vzduchu je dôležitý kvôli regulácii teploty aj vlhkosti, ale aj kvôli znesiteľnejším podmienkam pre rastliny. Ani im sa totiž nedarí, keď sú v dlhodobo zatuchnutej a nevetranej miestnosti.
  • dostatok svetla – množstvo rastlín potrebuje ku svojmu rastu a životu denné svetlo. Myslite na to už pri plánovaní svojej zimnej záhrady – ak si v nej teda chcete vytvoriť vlastný kus prírody. Umiestniť kvety do tieňa je pre mnohé totiž rozsudkom smrti, aj keď niektoré druhy tmavé miesta obľubujú
  • potrebnú teplotu – v závislosti od druhu rastlín, ktoré v zimnej záhrade plánujete pestovať. Tropické kvety zvyčajne preferujú horúcu a vlhkú mikroklímu, naopak, zimné kvety do záhrady v nej budú trpieť. Teplotu viete do istej miery regulovať, ale rátajte s tým, že ak zimná záhrada nebude vykurovaná, v zime v nej bude chladno. 

Myslite tiež na to, že rastliny budete musieť z času na čas polievať, presádzať, obstrihávať a podobne. To si vyžaduje manévrovací priestor. Rovnako rastliny samotné majú isté priestorové požiadavky, napríklad také ťahavé kvety sú v tomto ohľade dosť náročné. Ich umiestnenie si teda vopred naplánujte.

Aké rastliny vybrať do zimnej záhrady?

Prejdime k samotným odporúčaniam.

Tie sa líšia v závislosti od toho, či bude vaša miestnosť vykurovaná, temperovaná, alebo odkázaná na exteriérové zmeny teplôt. Rastliny sa totiž líšia svojimi požiadavkami a tropické kvety nemusia prežiť tam, kde ostatné v pokoji prezimujú.

Ak bude vaša zimná záhrada:

  • vykurovaná – máte pomerne široký výber, najmä tropických kvetov. Ak totiž viete regulovať teplotu v zimnej záhrade, môžete do nej umiestniť takmer čokoľvek. Vyberte si napríklad palmy, alebo aloe, banánovník, citrusy, cykas, figovník, gloriózu či orchideu. 
  • temperovaná – hodia sa do nej bežné izbové rastliny, ktoré nie sú príliš náročné na teplo, ale aj ťahavé kvety. Vysaďte si v nej begóniu, brečtan, broméliu, eukalyptus, ibištek, kávovník či orchideu.
  • nevykurovaná – musíte voliť druhy, ktorým nevadia aj mínusové teploty. Pozor, priveľké mrazy zabijú takmer hocijakú rastlinu. Medzi tolerantnejšie patrí brečtan, cezmína, eukalyptus, fuchsia, jazmín, hamameľ či prvosienka.

Pri výbere rastlín si vždy overte: aké teploty vyžadujú, koľko svetla potrebujú a aké nároky majú na priestor. Vyzbrojení týmito informáciami so vo svojej zimnej záhrade bez problémov vysadíte svoj malý prírodný raj. 

Zdielať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *