Ako zariadiť zimnú záhradu, aby ste sa v nej cítili útulne?

Málokto si stavia zimnú záhradu ako arborétum exotických rastlín. Zimná záhrada sa síce bez zelene nezaobíde, no jej hlavnou náplňou nie je botanický výskum, ale pohoda, relax a príjemný oddych v prostredí prírody. A preto je nutné ju zariadiť nielen účelne, ale aj pohodlne.

Výber zelene

Hlavnou témou je výber rastlín, ktoré do zimnej záhrady osadíte. V kvalitne pripravenej zimnej záhrade môžete pestovať aj subtropické kvetiny. Ak sa však nechcete pri jej návšteve potiť ako v dažďovom pralese, je vhodné vybrať si zeleň, ktorá je prispôsobená príjemným klimatickým podmienkam. Výhodou zimnej záhrady je, že tu však môžete pestovať aj kvety a rastliny, ktoré siahajú do južnejších oblastí. Vďaka kvalitnému systému zimnej záhrady, teplota v nej nikdy neklesne natoľko, aby rastliny zamrzli, alebo by sa im prestalo dariť.

Správna teplota

S pohodlím a pocitom relaxu samozrejme súvisí aj teplota. Zimná záhrada od firmy TECHCON-SK S.R.O môže byť bez kúrenia alebo vykurovaná. Ak siahnete po vykurovaní, ideálne je voliť vykurovanie tepelným čerpadlom a podlahovým kúrením. To je pre pohodu v zelenej oáze najpríjemnejšie a prospieva aj zeleni.

Udržiavajte vhodnú vlhkosť

Ak sa v zimnej záhrade chcete cítiť pohodlne, vlhkosť by nemala presiahnuť 60 %. Netreba zabúdať aj na to, že čím vyššia teplota, tým nižšia vlhkosť a naopak. Základom pohody v zimnej záhrade je kvalitný vlhkomer a správne vetranie. Ozdobou zimnej záhrady sú aj malé jazierka alebo fontánky, no práve tie môžu zvyšovať vlhkosť. Preto je dobré ju ustriehnuť pomocou vlhkomeru. Nielen vzhľadom na pestovanú flóru, ale aj vaše pohodlie a zdravý vzduch.

Nábytok

Bez nábytku to nepôjde. Ideálne je voliť taký, ktorý pôsobí prírodne. Prírodné materiály dodávajú interiéru punc útulnosti. Najlacnejšou alternatívou je plast imitujúci prírodné farby. Ďalšou možnosťou, o niečo drahšou, ale trvácnou a výhodnou je umelý ratan. Je podstatne lacnejší ako klasický prírodný ratan, ktorý je však tiež výhodnou voľbou z hľadiska odolnosti a trvácnosti. Akurát je cenovo v inej kategórii ako umelé doplnky.  Najdrahším prvkom je samozrejme drevo. Do zimnej záhrady je vhodné kombinovať exotické dreviny vzhľadom na možnú vyššiu vlhkosť. Avšak tu ide o investíciu na desiatky rokov. Pri vhodnej starostlivosti vydrží naozaj desiatky rokov.

Doplnky

V zimnej záhrade si ich môžete vybrať skutočne celý rad. Mnoho dodatočných investícií však môžete ušetriť vďaka kvalitnej základnej konštrukcii. Napríklad konštrukcia Ultraframe od firmy TECHCON-SK S.R.O, už obsahuje tienenie, sklo s ochranou proti slnku, ale aj dostatočnú izoláciu či prevetrávanie. Nemusíte preto riešiť doplnkové žalúzie alebo nebodaj závesy. Ušetríte financie a zimná záhrada bude pôsobiť útulnejšie a zároveň ucelenejšie a estetickejšie. 

Zdielať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *