Potrebujete na stavbu zimnej záhrady stavebné povolenie?

Máte postavený rodinný dom a rozhodli ste sa zveľadiť ho zimnou záhradou? Okolie si totiž treba užívať za každého počasia a na takejto prístavbe sa viete venovať koníčkom a relaxu aj v mrazoch. Narazili ste ale na byrokratickú prekážku. Je na takýto projekt potrebné stavebné povolenie? Dozviete sa v texte.
Vo väčšine prípadov stačí ohlásenie drobnej stavby
Prvou otázkou, na ktorú si budete musieť odpovedať je: aká veľká bude moja zimná záhrada? Práve od odpovede závisí aj to, či potrebujete povolenie alebo stačí stavbu ohlásiť.
Pozrime sa na to, čo hovorí Zákon o územnom plánovaní a stavebnom poriadku 50/1976, alebo tzv. stavebný zákon:
- prízemné stavby, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a výška 5 metrov alebo
- podzemné stavby, ktorých zastavaná plocha nepresahuje 25 m2 a hĺbka 3 metra
považujú sa za drobné stavby, pri ktorých stačí ohlásenie a nie je potrebné stavebné povolenie.
V tejto krátkej definícii teda máte odpoveď na otázku z nadpisu tohto článku. Ak je vaša zimná záhrada drobnou stavbou, ktorá je len doplnkom k už realizovanému projektu, nepotrebujete oficiálne povolenie, ale za to máte ohlasovaciu povinnosť na miestne príslušnom stavebnom úrade.
Čo je potrebné k ohláseniu drobnej stavby?
Aj tento proces má však svoju sprievodnú byrokraciu. Nestačí zavolať na stavebný úrad a oznámiť pracovníčke, že idete stavať zimnú záhradu a tým považovať záležitosť za uzavretú. Je potrebné dodržať určitý postup a doložiť prílohy.
Konkrétne potrebujete k ohláseniu doložiť:
- list vlastníctva nehnuteľnosti
- jednoduchý technický opis
- jednoduchý situačný výkres
- súhlas vlastníkov okolitých nehnuteľností, ak tieto budú výstavbou dotknuté (napr. presahom, postavením do výhľadu a podobne)
- vyhlásenie stavebného dozoru, resp. kvalifikovanej osoby, že zabezpečí odborné vedenie stavby, ak je uskutočňovaná svojpomocou
Samotné ohlásenie drobnej stavby obsahuje:
- osobné údaje navrhovateľa (väčšinou vlastníka nehnuteľnosti)
- označenie stavby vrátane parcely a katastrálneho územia
- druh, účel a rozsah ohlasovanej stavby
- predpokladaný dátum ukončenia stavby
- spôsob realizácie stavby (svojpomocne či dodávateľsky)
- údaje projektanta
- a podpis
Na záver je potrebné podotknúť, že zimnú záhradu môžete stavať až vtedy, keď vám stavebný úrad doručí rozhodnutie, resp. potvrdenie o prijatí ohlásenia bez toho, aby vzniesol nejaké námietky. Ak by ste začali stavať bez toho, dopustili by ste sa porušenia stavebného zákona, alebo, ináč povedané, stavali by ste načierno.