Rosenie okien v zimnej záhrade

Ruka prechadza po zarosenom skle

Veľmi nepríjemný jav, ktorý vám nielenže pokazí výhľad zo zimnej záhrady, ale naruší aj vnútornú klímu. Rosenie okien zvyšuje vlhkosť vzduchu, ale rovnako môže spôsobovať zatekanie a vznik plesní. Preto je dôležité zabrániť roseniu v maximálnej možnej miere. Práve tomuto problému sa dá vyhnúť, ak stavíte napríklad na kvalitnú konštrukciu firmy TECHCON s.r.o..

Problém v konštrukcii

Rosenie skiel sa v lete nevyskytne ale, len čo nastúpia nižšie teploty vonku, na vnútornej strane okien sa môžu vyskytnúť nepríjemné nánosy vlhkosti. Tie majú vždy dva dôvody. Prvým je nevhodná konštrukcia alebo nesprávne vykurovanie. Kolíziou, prečo vzniká zrážanie vody je totiž prestup medzi teplým a studeným vzduchom. Napríklad ak je zimná záhrada vykúrená na  20° C a vlhkosť je ideálnych 60%, para kondenzuje na vonkajšom skle pri  9 °C. 

Avšak na kvalitnom a dobre zaizolovanom okne prichádza ku kondenzácii až pri  od –16 °C až po –26°C. Tak veľký je rozdiel, ak si vyberiete kvalitné okná. Také napríklad používa spoločnosť TECHCON s.r.o.. Ide o 5 komorový polykarbonát s vynikajúcimi tepelnými hodnotami. Pri hrúbke 25mm má polykarbonát hodnotu K=1,6 W/m2K a odolnosť proti priestupnosti tepla až 92 percent.

Nekvalitná konštrukcia

Jednou z možností, ako odstrániť rosenie okien je aj staviť na kvalitnú konštrukciu. Práve tá je dôležitá pre prevetrávanie aj izoláciu. Hliníková konštrukcia TECHCON používa Thyssen Inoutic 76mm 5 komorový nemecký profilový systém. Minimálna hrúbka je 3 milimetre. Súčasťou konštrukcie sú spojovacie profily na zachovanie prerušenia tepelného mostu. Čo výrazne znižuje rosenie okien zimnej záhrady počas zimy

Znížte vlhkosť

Rosenie okien v zime sa vyskytuje práve so zvyšovaním koncentrácie vlhkosti, ku ktorej prispievajú aj kvety v zimnej záhrade. Mnoho hliny, vlhkosť v črepníkoch a riešením v takomto prípade môže byť aj sťahovanie vlhkosti pomocou odvhčovačov, alebo klimatizácie, ktorá rovnako suší vzduch a je možné ju využívať aj na vykurovanie. 

Pozor je však nutné dávať na to, aby vlhkosť neklesla pod úroveň, ktorú potrebujú v priestore rastliny. Tá je veľmi dôležitá práve v prípade pestovania exotických rastlín. V takom prípade je nutné použiť kvalitné tesnenie s pravidelným cieleným vetraním. Zimné záhrady TECHCON dokonca umožňujú riadené prevetrávanie aj bez otvorenia okien, čo najmä v zime znižuje výskyt rosenia a je citlivé aj k rastlinám.

Zdielať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *