Stavba zimnej záhrady: Prečo zveriť práce kvalifikovanej firme?

Presklenna vzdusna zimna zahrada vo vasom dome

Zimná záhrada? Veď to si stačí len zaskliť altánok či terasu. Tak pristupujú mnohí domáci majstri k projektu zimnej záhrady. Lenže nie všetko, čo vo výsledku bude zimnú záhradu pripomínať, ňou aj v skutočnosti bude. 

Zimná záhrada je samostatná stavba

Je potrebné si uvedomiť, že zimná záhrada nie je len zasklený balkón, lodžia alebo altánok. Ak chcete zimnú záhradu naozaj využívať na pestovanie kvetín, príjemný relax a to celoročne, ide o stavbu, ktorá je značne náročná na prevedenie, vetranie, materiály aj detaily. Už len výmena vzduchu medzi okolím a zimnou záhradou potrebuje zohľadniť náročnejšie technológie ako sú používané pri stavbe domu. Preto tým, že zasklíte altánok dostanete len zasklený altánok, ale nie zimnú záhradu. 

Dokonalá konštrukcia

Najčastejšie sa môžeme stretnúť so zimnými záhradami, ktoré sú postavené z dreva, plastu, hliníka a z kombinácii dreva a hliníka. Už to samo o sebe napovedá, že nejde o prácu pre domáceho majstra, ale o odbornú prácu so stavebnými materiálmi. Niekedy stačí len detail. Ak nebude konštrukcia správne tesniť, celá zimná záhrada stratí hodnotu. Avšak ak stavíte na overené systémy zimných záhrad, ako je napríklad Ultraframe od firmy TECHCON-SK S.R.O, máte dokonalú anglickú konštrukciu v špičkovej kvalite, na ktorú sa môžete spoľahnúť.  Jednotlivé časti konštrukcie sú vyrábané z hliníkových profilov a krycie profily sú vyhotovené z PVC.

Problém s teplotou v zimnej záhrade

Aj v prípade, že sa vám podarí postaviť prakticky dokonalú konštrukciu, pri zimnej záhrade je extrémne dôležité správne odvetrávanie a odvhlčovanie. Navyše zimná záhrada je plná sklenených plôch, ktoré priestor prehrievajú ako počas zimy, tak aj v lete. Preto ak chcete mať celoročne obývanú zimnú záhradu, je nutné, aby ste stavili na správne odvetrávanie. A to už je pre bežného človeka trochu alchýmia. Kvalitná konštrukcia zimnej záhrady však obsahuje aj tienenie, sklo s ochranou proti slnku, ale aj izolačné vlastnosti a prevetrávanie či už cez bočné steny alebo strechu.

Záhradu určite neuzatvorte

Mnoho domácich majstrov sa snaží mať zimnú záhradu doslova hermeticky uzatvorenú. Po pár mesiacoch sami zistia, aký veľký majú problém. Vysoká koncentrácia vlhkosti bude stáť za množením húb, plesní a ohrozené budú nielen rastliny, ale aj zdravie tých, čo budú v záhrade relaxovať. Vhodné odvetrávanie dokáže udržať vlhkosť na zdravej úrovni a súčasne predíde roseniu a vzniku plesní. Zimné záhrady Ultraframe od firmy TECHCON-SK S.R.O napríklad využívajú systém odvetrávanej strechy, ktorá zabezpečí kontrolovanú výmenu vzduchu aj pri rozdielnom vonkajšom a vnútornom tlaku.

Detaily, ktoré sa prejavia pri používaní

Zimná záhrada je akýsi uzatvorený ekosystém, ktorý nepostaví každý. Je to ako s akváriom. Ak chcete, aby vám dlhodobo prosperovalo, veľmi rýchlo pochopíte, že napustiť vodu do akvária a nasadiť rybky nestačí. Akvaristika je podstatne zložitejšia. Rovnako je to aj so stavbou zimných záhrad. Zdá sa to jednoduché, no ak sa zo zimnej záhrady chcete skutočne tešiť, je dôležité staviť na odborné riešenia. Pri svojpomocnej stavbe môžete prehliadnuť detaily ako žľabový systém, odvetrávanie, tienenie, správnu kombináciu materiálov a podobne. Niektoré chyby sa už následne nedajú ani odstrániť.

Zdielať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *