Staviame pergolu: Na čo si dať pozor?

Pergola je skvelým riešením do každej záhrady. Posedenie na terase sa stane hotovým zážitkom. Príjemné tienenie umožní vychutnať si skvelý pobyt na vzduchu aj počas horúceho leta. Stavba pergoly si však vyžaduje dodržať isté zásady, aby vám vydržala dlho a slúžila svojmu účelu.
Pozor na správne navrhnutie
Pergola sa pripája na jednu stranu domu, no to neznamená, že jej navrhnutie a zhotovenie je jednoduché. V princípe ak chcete nenápadnú drevenú pergolu, tak s trochou voľného času si ju dokáže zhotoviť aj priemerne zručný majster. Na druhej strane, ak chcete pergolu napríklad s automatizovaným tienením, alebo predpripravenú na zatvorenie aj zo strán, bude si to vyžadovať nielen šikovné ruky, ale aj kus inžinierskeho talentu. Chyba pri plánovaní totiž môže celú stavbu zmariť.
Správny výber materiálov
Pri domácej stavbe sa najčastejšie využíva drevo. Najľahšie sa s ním pri domácej výstavbe pracuje. Rozumnou voľbou v našich končinách je smrekovec a borovica. Smrek je náchylný na vlhkosť a dub predstavuje, rovnako ako exotické dreviny, výraznú finančnú investíciu. Drevo je však nutné správne ošetriť, zaizolovať od zeme a ošetrovať ho aj priebežne, nakoľko ide o stále živý materiál, ktorý je nutné chrániť pred poveternostnými podmienkami. Výber zlého dreva vám môže výrazne skomplikovať životnosť celej pergoly.
Ako sa pri stavbe pergoly nepomýliť?
Ak chcete kvalitnú, pergolu bez starostí, s dlhou životnosťou, a presne podľa vašich predstáv, môžete si vybrať z celého radu montovaných pergol. K dispozícii je množstvo foriem a farieb, ktoré dokonale zapadnúk vášmu domu. So systémom PERGOPOLIS zaručuje stabilitu aj variabilitu zároveň. Hliníková konštrukcia a textil v rôznych farbách dokonale ladia. Nepotrebujete nič dizajnovať, iba si vyberiete.
Takáto pergola sa do 13 metrov šírky môže pohybovať ako celok, disponuje automatickým tienením, diaľkovým ovládaním, odolnosťou voči vode a množstvom zaujímavých vychytávok, ktoré určite oceníte a vlastnoručne by ste sa s nimi trápili naozaj dlho. Hliník pritom prežije akýkoľvek drevený materiál a odolá akémukoľvek počasiu.
Na pergolu nepotrebujete stavebné povolenie
Výhodou je, že na stavbu pergoly nepotrebujete stavebné povolenie. Teda ak nepresiahne 25 metrov zastavanej plochy a nebude väčšia ako 5 metrov. Pri bežnej pergole teda stačí iba ohlásenie obci, ktorá podľa stavebného zákona vykonáva právomoc stavebného úradu. Nepotrebujete čakať na žiadne schválenie.