Strešná krytina pre zimnú záhradu, ako ju voliť?

Zimnú záhradu netreba brať len ako úkryt bežnej záhrady pred mrazmi. Nie je to miesto, kde by ste chodili pracovať a okopávať. Skôr len esteticky udržiavate zeleň a užívate si pohodu v obkolesení zeleňou. No na to, aby rastliny prežili aj mrazy, mali dostatok svetla aj slnka a vy príjemnú pohodu či už k poháru čaju alebo aj do vírivky, je potrebné voliť správnu strešnú krytinu.

Účel rozhoduje tiež

Prvou vecou je, že si potrebujete už dopredu svoju zimnú záhradu naplánovať. A  teraz nemyslíme architektonicky, ale jej poslaním. Čo bude primárny účel, na ktorý chcete záhradu využívať? Na toto si treba odpovedať úprimne a povedať to priamo dodávateľovi zimnej záhrady. On by už na základe toho mal kvalifikovane poradiť, aký materiál na stavbu sa hodí, aké použije technológie a zvolí aj formu krytiny pre strechu zimnej záhrady. Pretože zimná záhrada môže slúžiť ako ochrana pred chladom, ako celoročná záhrada, ako zimná terasa, či víkendová jedáleň. No a to všetko vplýva na samotnú teplotu, vlhkosť a nároky na výmenu vzduchu aj porciu svetla.

Kvalitná konštrukcia je základom dobrej krytiny

Treba si uvedomiť, že v zimnej záhrade prebieha špecifický jav. Teplota v rámci nej nie je jednotná. Studený vzduch v nej klesá nadol a teplý zasa nahor a naopak. Tieto polohy sa striedajú. Preto je dôležité na to pripraviť nielen krytinu strechy, ale aj konštrukciu. Napríklad jednotlivé časti strechy ULTRAFRAME dodávané s hliníkovými profilmi majú vysokú životnosť a skvele odolávajú aj teplotným zmenám. Následne je nutné správne zvoliť krycie profily z PVC alebo s bezpečnostným sklom. Vyplň navyše môže mať rôzne farebné prevedenie.

Dobré sklo robí dobrú záhradu

To, aké sklo si zvolíte na zimnú záhradu je aj o tom, ako nepriepustná zimná záhrada bude. A to platí ako o zastrešení, tak aj o samotných stenách zimnej záhrady. Preto odporúčame kalené termoizolačné dvojsklo  a zaujímavým riešením je aj tepelnoizolačné dvojsklo  so zvýšenými tepelno-technickými vlastnosťami. Tieto izolačné sklá sú vyrobené v kombinácii skla FLOAT a CLIMAGUARD PREMIUM s pokovenou vrstvou s príslušnou lištou. Sú plnené plynom argónom pri type CLIMAGUARD PREMIUM + argón. Ug = 1,1 W/m2K. Takéto sklo je výhodné aj na zasklenie bočných stien.

Nezabudnite na tienenie

Zaujímavou možnosťou, ako si okrem tepelnej izolácie zlepšiť aj bezpečnosť, je bezpečnostná fólia aj so slnečnou ochranou, ktorá zabraňuje až 79 percent priestupnosti tepla. Na strechu je vhodné využiť aj zrkadlový efekt, ktorý tieni a dokonca je aplikovateľný pomocou fólie aj z vnútornej strany, teda dodatočne. Výhodou je voliť určite bioclean samočistiace sklo. Je to veľká výhoda pre vzhľad aj výhľad zo zimnej záhrady.

Zdielať