Terasa s pergolou alebo zimná záhrada?

Rozhodujete sa, čím si tento rok osviežiť záhradu? Neviete sa rozhodnúť medzi terasou s pergolou, ktorá vyznie ako skvelý altánok, alebo plnohodnotnou zimnou záhradou, ktorú však budete môcť používať celoročne? Náš článok vám môže výrazne pomôcť v rozhodovaní.

Terasa s pergolou

Ide o riešenie, ktoré je jednoduchšie a rýchlejšie. Ak už máte terasu, umiestnenie peknej pergoly je otázkou niekoľkých hodín. Pergola pritom môže mať niekoľko možnosti využitia. Od ľahkého tienenia až po plnohodnotnú strechu alebo s využitím rolety. Treba však počítať s tým, že takéto riešenie je viac menej estetické, ako funkčné.

Výhody a negatíva pergoly

Pergola nad terasou má svoje výhody. Poskytuje tieň, je estetická a lacnejšia ako zimná záhrada. Rovnako zapadne veľmi efektne do scenérie záhrady. Je možné pod pergolou vytvoriť aj relaxačný kútik, prípadne si na ňu zavesiť cvičebné kruhy a spraviť si malé fitnes centrum. Avšak medzi najväčšie výhody patrí, že ide o otvorený priestor.

To znamená, že prostredie na terase sa príliš nezmení v porovnaní s tým okolo nej. Vašu príjemnú pohodu na terase stále ohrozí počasie, rovnako tak nie je možné pod pergolou pestovať aj rôzne druhy kvetín, ktoré si vyžadujú celoročne stabilnejšiu teplotu.

Zimná záhrada

Nesie síce názov zimná, ale je možné z nej spraviť záhradu celoročnú. Poskytuje množstvo výhod, medzi ktoré patrí hlavne zisk samostatnej obytnej miestnosti. Využiteľná je počas leta, kedy je možné otvoriť ju a vnímať vzduch, ale aj zatvoriť, prípadne vetrať len špeciálnymi systémami, ktoré zabezpečujú klímu vhodnú na celoročné pestovanie aj exotických rastlín.

Ak si na výstavbu zimnej záhrady zvolíte napríklad systémy ULTRAFRAME od firmy TECHCON-SK S.R.O, tie využívajú špeciálne sklo s ochranou proti slnečnému prehrievaniu. Bude vám preto v zimnej záhrade príjemne aj počas slnečných dní.

Výhody a nevýhody zimnej záhrady

Stavba samostatnej záhrady je časovo aj finančne náročnejší proces v porovnaní s jednoduchou pergolou. Určite sa však oplatí, ak máte zámer vybudovať si slnečnú oddychovú, relaxačnú celoročnú miestnosť k domu.

 Je to vhodné riešenie ja pre tých, ktorí napríklad zistili, že by sa im zišla nová miestnosť pre prácu, relax alebo oddych a všetky miestnosti sú obsadené. Systémy ULTRAFRAME sú pritom vysoko variabilné. Dokážu sa prispôsobiť projektu vášho domu. Môžete si voliť možnosti odvetrávania aj počet okien. Tým získate plnohodnotnú miestnosť. Tú môžete následne otvoriť prakticky až do takej miery ako terasu s pergolou, ale ak chcete priestor uzatvorený, viete ho veľmi rýchlo vytvoriť. Preto ak hľadáte skutočný priestor pre trávenie pekných chvíľ aj exotické rastliny, bez ohľadu na počasie a poveternostné vplyvy, zimná záhrada omnoho viac poslúži sv

Zdielať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *