Typy zimných záhrad. Ktorá je tá dokonalá pre vás?

Jar je ideálne obdobie začať prípravy na zimnej záhrade. Do zimy a jesene ju totiž stihnete nielen postaviť, ale aj vybaviť, zasadiť rastlinky a leto si tak predĺžite prakticky na celý rok. Na to, aby zimná záhrada plnila svoj účel, je však nutné zvoliť správny typ.

Sezóna a celoročná zimná záhrada

Existujú v princípe dva typy zimných záhrad. Celoročné a sezóne. Líšia sa konštrukciou, nákladmi a samozrejme  časom využívania.

Sezónne zimné záhrady – najviac ich využijete od jari do jesene. Predĺžia vám letné dni a prinesú príjemné posedenie na terase aj v prípade, že je vonku ešte chladno na sedenie. Nemajú prerušený tepelný most, netreba ich vykurovať a postačí aj izolačné dvojsklo. Treba však počítať s tým, že v takejto zimnej záhrade si neposedíte počas zimy a nie je vhodná na celoročné pestovanie rastlín. 

Celoročné zimné záhrady – majú prerušený tepelný most, získavajú vyššiu izolačnú schopnosť. Disponujú výhrevným telesom a môžete ich využívať celoročne. Sú ideálne na relax aj pestovanie tropických rastlín počas celého roka. Sú náročnejšie na konštrukciu, odvetrávací systém, ale plnia funkciu skutočnej zimnej záhrady počas celého roka.

Správny základný tvar

Najkrajším typom zimnej záhrady je priame spojenie s domom. Pri celoročnej zimnej záhrade tak získate prakticky ďalšiu obytnú plochu. Pôdorys si pritom môžete zvoliť podľa toho, aký vám vyhovuje, prípadne najlepšie bude ladiť s vašim domom.

Voliť si môžete obdĺžnik, zložený tvar, polygón, viacuholník, ale aj ovál. Kombináciou základných tvarov sa viete dopracovať k netradičným kombináciám a množstvu riešení prakticky na mieru. Dôležité je pri konštrukcii vedieť, že nech si zvolíte akýkoľvek tvar, budete mať správnu izoláciu, vetranie a vlastnosti, ktoré umožnia využívať zimnú záhradu naplno. To je možné práve s technológiou zimných záhrad ULTRAFRAME.

Podľa typu materiálu

Pri konštrukcii zimných záhrad sa kombinujú jednotlivé materiály tak, aby ich súhrou bolo vytvorené čo najfunkčnejšie prostredie. Konštrukcie možno deliť na drevené, plastové a hliníkové. Najčastejšie poznáme tieto tri typy zimných záhrad. Medzi nimi sa rozhodne vynímajú konštrukcie z hliníkových profilov, ktoré majú krycie profily z PVC. Táto kombinácia dáva zimnej záhrade vysokú funkčnosť, dobrú životnosť a unikátne teplo – izolačné vlastnosti.

Podľa typu vetrania

Mnoho jednoduchých zimných záhrad má vetranie zabezpečované len prostredníctvom okien a ich vetracích možností. Pre skutočnú zimnú záhradu je však potrebný dômyselný systém vetrania. Preto je vhodnejšie staviť na zimnú záhradu, kde je síce možné otvoriť aj celý priestor, napríklad počas krásneho slnečného dňa, ale počas zimy je zabezpečené vetranie pomocou špeciálnych odvetrávacích otvorov

Tu rozhodne vyniká systém Ultraframe, ktorý štandardne obsahuje ventilačné otvory. Ako štrbinovú manuálne otvárateľnú mriežku, tak aj jednosmerný ventilačný otvor v hrebeni, alebo v začiatočnom profile. Takto je pri každom type strechy zabezpečená výmena vzduchu, ktorá je automaticky regulovaná vďaka tlakovému rozdielu medzi vonkajším a vnútorným priestorom.

Zdielať

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *